O zebre bezhrivej s budúcimi veterinármi

Dnes sme si pripomenuli Medzinárodný deň zebier.

Študenti Strednej odbornej školy veterinárnej sa v prezentácii hlavného zoológa Ing. Patrika Pastoreka zoznámili s históriou chovu zebier v košickej ZOO.

V minulosti sme chovali tri poddruhy zebry stepnej. V súčasnosti môžu návštevníci pozorovať v našej ZOO zebry Chapmanove (Equus quagga chapmanni)a bezhrivé (Equus quagga borensis). Študenti sa dozvedeli aj to, aké sú medzi nimi rozdiely. V poslednom roku si najväčšiu pozornosť vyslúžila zebra bezhrivá, ktorá je zo všetkých poddruhov najvzácnejšia. Expedícia zložená z odborníkov českých a slovenských ZOO minulý rok v Ugande zistila, že v prírode žije maximálne 200 jedincov. Únia českých a slovenských zoologických záhrad (UCSZOO) sa ako prvá organizácia rozhodla podniknúť kroky na jej záchranu. Toto boli hlavné myšlienky prezentácie inšpektora chovu MVDr. Petra Héžeľa, ktorý zdôraznil, že ak máme možnosť zebru bezhrivú zachrániť, tak je to naša povinnosť, aby nedopadla ako zebra kvaga.

Obe prezentácie študenti ocenili a živo sa zaujímali napríklad aj o možnosť umelého oplodnenia na zvýšenie počtu tohto vzácneho kopytníka.