Naše zvieratá už mali Vianoce

Zvieratá v košickej Zoologickej záhrade dostali vianočné darčeky už dnes.

Zo svojich obľúbených pochúťok sa potešilo viac živočíšnych druhov, ktoré obývajú ZOO. V rodine makakov magotov sa darčekov ako prvý už tradične ujal dominantný samec Pepo. Kŕmnu dávku pozostávajúcu z najobľúbenejších pochutín ako sú hrozno, paradajky, semienka, vajíčka, zemiaky, uhorky však dostali všetci členovia tejto skupiny.

Vo vedľajšom výbehu sa potešili dobrotám mačiaky husárske. Prvé Vianoce si užívali aj kosmáče bieločelé.

Chovný pár nás totiž toho roku potešil dvomi pôrodmi dvojčiat. Kým dvaja starší súrodenci skúmali obsah balíčkov, niekoľkotýždňové mláďatká pozorovali dianie z bezpečia otcového chrbta. V balíčku našli ovocie, zeleninu, múčne červy a cvrčky. Levici Laure sa chovatelia zavďačili jej najobľúbenejšou pochúťkou – mäsom. Giboni zlatolíci pristupovali k darčekom obozretne. Uchmatli ich rýchlosťou blesku a v bezpečí skonzumovali sladké banány.

Medveď Žabo aj napriek zníženému príjmu potravy v tomto období neodolal sladkým dobrotám a rybám.

Lamy alpaky a kozy walliské nezapreli svoju prirodzenú zvedavosť a vrhli sa do balíčka s granulami a mrkvou. Vianočné darčeky pre zvieratá a s tým spojené netradičné podávanie kŕmnych dávok stimulujú zvieratá a vedú ich k prirodzenému správaniu, ktoré je spojené s hľadaním potravy. Tzv. enrichment je základnou súčasťou života zvierat v moderných zoologických záhradách.