Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/mysql.php on line 2
ZOO Košice

Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“

Priamorožec šabľorohý

235
Názov: Priamorožec šabľorohý
Odborný názov: Oryx dammah
Rad: párnokopytníky - Artiodactyla
Čeľaď: turovité - Bovidae
Výskyt: pôvodne severná Afrika, v súčasnosti druh v prírode vyhynutý
Váha: cca 200 kg
Rozmery: výška v kohútiku 1,0 m, dĺžka 1,5 - 2,4 m
Popis:

Stupeň ohrozenia: EW (v prírode vyhynutý)

Väčšia časť srsti je sfarebná do biela, len krk, prsia a časť tváre je sfarebená do hneda. Má dlhé tenké rohy, ktoré pripomínajú šabľu, alebo meč (od toho slovenský názov), ktoré môžu byť až meter dlhé. Rohy majú obe pohlavia a samce ich používajú v boji o samice a postavenie.

Obýva stepi a púšte, kde spása takmer celý vegetačný porast. K životu v týchto tvrdých podmienkach má niekoľko dôležitých adaptácii, ktoré mu dovoľujú prežiť. Má veľmi výkonné obličky. Potiť sa začne až keď teplota presiahne zhruba 40 °C a dokáže vydržať aj niekoľko týždňov bez vody. Tú prijíma z veľkej časti práve z potravy. Veľké kopytá mu pomáhajú rozložiť celú váhu zavalitého tela na mäkkom piesku. Žije v zmiešaných stádach, ktoré môže tvoriť až osemdesiat zvierat.

V období rozmnožovania spolu samce agresívne bojujú o samice. Dvorenie je u tohto druhu veľmi zaujímavé. Samec a samica sa k sebe postavia opačným smerom a začnu okolo seba kruhovito behať. Samec zatiaľ vyčkáva na dovolenie samice k páreniu. Dĺžka gravidity trvá v priemere 8 - 9 mesiacov a samice rodia jedno mláďa, ktoré pri narodení váži 9 - 15 kg.

Dôvodom prečo je v prírode tento druh vyhynutý je hlavne lov miestnych domorodcov na mäso a pre svoje dlhé rohy. Predtým bol priamorožec početne rozšíreným cicavcom v saharských oblastiach. Existujú však aj tvrdenia, že malá populácia sa ešte vyskytuje v Čade a Nigeri. Záchranárske opatrenia odštartovali v 60. rokoch 20. storočia. V roku 1996 bolo v  zoologických záhradách a parkoch po celom svete chovaných viac ako 1250 priamorožcov šabľorohých. Na rančoch v Texase zasa ďalších 2145 jedincov. Celé stádo existuje v prírodnom parku v  Tunisku, kde plánujú následnú reintrodukciu odchovaných jedincov späť do prírody.

 
späť << 
 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk