Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/mysql.php on line 2
ZOO Košice

Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“

Koza bezoárová krétska

224
Názov: Koza bezoárová krétska
Odborný názov: Capra hircus cretica
Rad: párnokopytníky - Artiodactyla
Čeľaď: turovité - Bovidae
Výskyt: ostrov Kréta
Váha: 25 - 90 kg
Rozmery: dĺžka tela 150 cm, výška v kohútiku 100 cm
Popis:

Pomenovanie kozy bezoárovej je odvodené od bezoárov, ktoré sa nachádzajú v predžalúdkoch prežúvavcov. Ide o guľovité útvary zo zlepenej srsti a rastlinných zvyškov.

Koza bezoárová sa považuje za divého predka všetkých plemien kôz. Najradšej sa zdržujú na skalnatých svahoch porastených krovinatou vegetáciou stredomorského typu. Aktívne sú hlavne ráno a večer, cez deň odpočívajú. Samice sa združujú spolu s mláďatámi do veľkých čried. Samce sú väčšinou samotári. Rohy samcov sú mimoriadne dlhé, od 80 až do 130 cm. Samice majú rohy kratšie, nanajvýš 20 až 30 cm dlhé a zľahka zahnuté. Párenie prebieha od augusta do decembra, mláďatá sa rodia od januára do mája. Gravidita trvá 150-170 dní. Rodia väčšinou jedno mláďa. Dnes tieto kozy ohrozuje ničenie biotopov, lov a kríženie s domácimi alebo zdivenými kozami. Podľa posledných genetických výskumov populácie v Stredomorí dnes odborníci považujú za v historických dobách zdivočenú formu primitívnych plemien kôz. Populácie v stredovýchodnej Ázii tvoria niekoľko poddruhov. 

 
späť << 
 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk