Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/mysql.php on line 2
ZOO Košice

Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“

Kačica laysanská

206
Názov: Kačica laysanská
Odborný názov: Anas laysanensis
Rad: Zúbkozobce - Anseriformes
Čeľaď: Kačicovité - Anatidae
Výskyt: ostrov Laysan (Havajské ostrovy)
Váha: 400 - 550 g
Rozmery: 35 - 41 cm
Popis:

Táto kačica je kriticky ohrozeným druhom a v istom období bola dokonca považovaná za najvzácnejšieho vtáka na svete s jedným prežívajúcim párom. Je endemitom (vyskytujúci sa len na určitom území a nikde inde) z Havajských ostrovov (USA), kde sa vyskytuje iba na ostrove Laysan (3,7 km2). Tento druh bol na začiatku 20. storočia blízko vyhynutia. Dôvodom bolo vypustenie králikov a iných domácich zvierat, ktoré zlikvidovali takmer všetku potravu. Kačice tu trpeli nedostatkom potravy, stratou prirodzeného prostredia a tiež nízkou hniezdnou úspešnosťou.

Po vyhubení králikov sa počet týchto vtákov zvýšil v roku 1987 (Marshall, 1992) na takmer 500 jedincov. V roku 1993 zažila celá populácia vtákov opäť úder, kvôli dlhotrvajúcemu suchu a chorobám. Zlá kontrola v tejto dobe zhoršila presné populačné odhady. Pred suchom z 743 vtákov zostalo živých len 82-127 jedincov. Od tejto doby sa počet pomaly zvyšuje. Posledné populačné odhady hovoria o 503-682 vtákov na ostrove Laysan (Reynolds, Citta 2007).

Tieto vtáky nie sú sťahovavé. Obdobie hniezdenia je variabilné od decembra do júla. Znáša 4-8 vajec na ktorých sedí 26 dní. Živí sa bezstavovcami, trávami, semenami a riasami.  Dosahuje hmotnosť 400-550 g a dĺžku 35-41 cm.

Náhodné katastrofy a obmedzená priestorová kapacita ostrova sú hlavnými hrozbami pre udržanie druhu vo voľnej prírode. Ďalšími hrozbami sú záplavy, strata potravy ako aj parazitárne ochorenia. Tie v roku 2008 spôsobili zníženie populácie o 40-50 % (vtáčí botulizmus). V dôsledku zavlečenia nepôvodných rastlín dochádza k vytláčaniu rastlín, ktoré sú pre tieto kačice potravinovou základňou.

Dvadsaťdva kačíc laysanských bolo vypustených v roku 2005 na havajskom atole Midway ako časť dvojročného projektu reintrodukcie druhu, ktorý organizuje US Fish and Wildlife Service a US Geological Survey. Vypúšťanie kačíc na atol Midway, vzdialený dva dni jazdy loďou od ostrova Laysan, je súčasťou programu, cieľom ktorého je postupné navrátenie kačíc na ostrovy, kde sa kedysi vyskytovali a vytvoriť tak akúsi poistku zvlášť na miestach bez výskytu predátorov.

 

 
späť << 
 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk