Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/mysql.php on line 2
ZOO Košice

Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“

Majna Rothschildova

188
Názov: Majna Rothschildova
Odborný názov: Leucopsar rothschildi
Rad: Spevavce – Passeriformes
Čeľaď: Škorcovité – Sturnidae
Výskyt: Indonézia – ostrovy Bali a Nusa Penida
Váha: 85 - 90 g
Rozmery: 24 – 26 cm
Popis:

Stupeň ohrozenia: CR

Potrava: plody, ovocie, hmyz

Biotop: suché pobrežné lesy

Počet vajec: 2 – 4


Dĺžka inkubácie: 13 – 17 dní. Hniezdi v stromových dutinách. Na inkubácii sa podieľajú obaja rodičia.


Sociabilita: samostatné páry


Zaujímavosť: Tento druh patrí ku kriticky ohrozeným. Ku koncu tisícročia poklesol ich stav na menej než 20 jedincov. Vďaka vývozom do Európy a Ameriky v 60. a 70. rokoch ich v zoologických záhradách dnes žije takmer 1000 jedincov. 

Pre tento druh sa vedie Európsky záchranný program (EEP), ktorý koordinuje ZOO Kolín nad Rýnom.

 

História: Majnu Rothschildovu (Leucopsar rothschildi) objavil až v roku 1911 nemecký ornitológ Erwin Stresemann. V priebehu necelého storočia ju ľudia v prírode dokázali takmer úplne vyhubiť. Ďalšou zvláštnosťou je, že ide o endemický (vyskytujúci sa len na určitom ohraničenom území a nikde inde) druh indonézskeho ostrova Bali s pôvodnou populáciou nepresahujúcou 900 jedincov.

V 70-tych rokoch minulého storočia sa populácia znížila na necelých 200 jedincov. V roku 1990 sa počet týchto vtákov v prírode znížil na kritických 15 jedincov. V dôsledku rapídneho znižovania populácie týchto vtákov vo voľnej prírode vznikol projekt  na posilnenie populácie vo voľnej prírode vtákmi odchovanými  v ľudskej opatere. Avšak navzdory všetkým snahám o ich záchranu vo voľnej prírode pytliactvo prispelo k tomu, že stav májn Rothschidovych vo voľnej prírode na ostrove Bali klesol v roku 2001 na alarmujúci počet 6 jedincov. Jedinou nádejou, aby tento druh prežil vo voľnej prírode, bolo nájsť novú vhodnú lokalitu – susedný ostrov Nusa Penida. V súčasnosti žije na ostrove Nusa Penida približne 100 jedincov a populácia sa stále rozrastá. V európskych chovoch zoologických záhrad sú majny Rothschildove zahrnuté v Európskom záchrannom programe EEP, ktorý koordinuje Zoologická záhrada Kolín nad Rýnom.
Do budúcnosti plánujeme jedného z dvoch samcov vymeniť s niektorou ZOO za samicu a založiť chovný pár.


 

 
späť << 
 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk