Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/mysql.php on line 2
ZOO Košice

Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“

Zebu zakrpatený

128
Názov: Zebu zakrpatený
Odborný názov: Bos taurus indicus (dwarf)
Rad: Párnokopytníky – Artiodactyla
Čeľaď: Turovité - Bovidae
Výskyt: trópy a subtrópy juhovýchodnej Ázie a Afriky
Váha: samica 250 až 350 kg, samec 350 - 550 kg
Popis:

Výskyt: Zebu krpatý alebo zakrslý je malý ráz domáceho dobytka, ktorý sa chová v trópoch a subtrópoch juhovýchodnej Ázie a Afriky.

Potrava: tráva

História: Domestikácia zebu sa datuje do obdobia viac ako 4000 rokov p. n. l. a za jeho pôvodnú vlasť sa považuje údolie rieky Indus. Zebu sú odolné voči vysokým teplotám aj voči rôznym chorobám dobytka. Vzhľadom na veľkú oblasť rozšírenia chovu vzniklo viac plemien či rázov zebu. V oblastiach s nepriaznivými životnými podmienkami pre veľké plemená dobytka vznikol pravdepodobne ráz zebu, ktorý sa nazýva zebu zakrslý, či krpatý.

Kohutíková výška kravy sa pohybuje medzi 80 - 115 cm, býka od 90 - 125 cm. Teľatá pri narodení vážia od 10 - 20 kg. Srsť je prevažne červená až hnedá, čierna a biela jednofarebná, škvrnitá alebo pásavá. Ide os kromné zvieratá, ktoré sa živia objemovými krmivami. Počas vegetačného obdobia sa pasú na pastve.

 

 
späť << 
 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk