Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/mysql.php on line 2
ZOO Košice

Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“

Žeriav popolavý

115
Názov: Žeriav popolavý
Odborný názov: Grus grus
Rad: Krátkokrídlovce – Gruiformes
Čeľaď: Žeriavovité – Gruidae
Výskyt: Eurázia, teda Európa a palearktická oblasť Ázie
Váha: 4 – 7 kg
Rozmery: 96 – 127 cm
Popis:

Stupeň ohrozenia: LC

Biotop: Hniezdi v rozľahlých mokradiach, na močaristých čistinách tajgy, stepi a v lesoch. Zimuje v otvorenej krajine vrátane kultúrnej.

Potrava: Počas migrácie a na zimoviskách sa živí vypadaným obilím, žaluďmi alebo olivami. Počas hniezdenia sa živí v prevažnej miere živočíšnou potravou. Požiera hmyz, obojživelníky, hlodavce, hady a drobné vtáctvo.

Obdobie hniezdenia: Začína v polovici apríla.

Znáška: 2 vajcia

Dĺžka inkubácie: 28 – 31 dní

Sociabilita: Monogamný vták, páry žijú spolu spravidla celý život.

Zaujímavosť: Je to veľký a majestátny vták. Pohybuje sa pomalými, dôstojnými krokmi. Má čiernu hlavu a krk, bielu plochu za okom, ktorá pokračuje po krku nadol, červené temeno. Súčasťou tokania je tanec so zdvihnutými krídlami. Hniezdo stavajú obaja partneri. Pohybuje sa silným letom s vystretým krkom a nohami.

 

Tento druh je v súčasnej dobe deponovaný v ZOO Wroclaw.

 

 
späť << 
 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk