Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/mysql.php on line 2
ZOO Košice

Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“

Prvoodchov drozdov čiernoprsých v ZOO Košice

26.11.2013

Drozd čiernoprsý (Turdus dissimilis) je 22 až 24 cm veľký vták z rodu spevavcov, obývajúci rozsiahlu oblasť od Pakistanu, Indie, cez Čínu, Mjanmarsko, Laos po Bangladéš, Thajsko a Vietnam. Tu obýva tropické suché lesy a horské tropické a subtropické vlhké lesy až do nadmorskej výšky 1500 m. Živí sa rôznými plodmi, bobuľami, tiež hmyzom a inými bezstavovcami. Početnosť populácie žijúcej vo voľnej prírode nie je známa, ma však v dôsledku ničenia biotopu klesajúcu tendenciu. Pokles ale nie je značný, aby bol druh považovaný za ohrozený. U tohto druhu je vyvinutý pohlavný dimorfizmus, samec ma výraznejšie čiernu aj hrdzavú farbu , samica je skôr hnedá, na hrudi perličkovaná. Samice majú tiež rozsiahlejšiu bielu škvrnu na bruchu , vybiehajúcu k hrudi, vďaka ktorej je aj hrdzavé sfarbenie brucha na rozdiel od samca nesúvislé.

Zoologická záhrada Košice chová drozdy čiernoprsé od jesene 2011, kedy sme doviezli niekoľkomesačnú samicu zo ZOO Ostrava. Druhá samica, dvojročná, bola dovezená v januári 2012 zo ZOO Praha. Jednoročného samca sme k týmto dvom samiciam získali na jeseň 2012 z Tierparku Berlín. Všetky tri jedince boli chované v spoločnej voliére, ktorej ďalším obyvateľom je bažant diamantový (Chrysolophus amherstiae).

Skoro na jar 2013 bola mladšia samica od ostatných dvoch drozdov oddelená do voliéry spolu so sojkovcom juhočínskym (Trochalopteron milnei) a bažantami zlatými (Chrysolophus pictus); spolu teda zostali samec z Tierparku Berlín a samica pôvodom zo ZOO Praha. Koncom apríla sme pozorovali, že samice intenzívne nosi materiál na stavbu hniezda. Keďže si vybrala nevhodný podklad, na ktorom nedokázala hniezdo postaviť, ponúkli sme jej kameninovú misku s priemerom 10 cm, ktorú sme vystlali senom. Samica misku prijala a upravila si ju podľa vlastných predstáv rôznym materiálom - k senu doplnila mach a ihličie. Hniezdo sa nachádzalo vo vnútornej časti voliéry vo výške 2 m. Kvôli obavám, že by samica mohla hniezdo opustiť, bolo k prvej kontrole pristúpené 3. mája, kedy boli v hniezde nájdené 3 vajcia. Ceľkovú znášku nakoniec tvorilo 5 vajec. Samica na vajíčkach sedela približne 17 dní, hniezdo opúšťala iba, aby sa nakŕmila. 24. mája sa vyliahli tri mláďatá, dve vajcia boli neoplodnené. V prvých dňoch života mali malé drozdy vysoké nároky na živočíšnu potravu, ktorá im bola podávaná v podobe hmyzu a červov. Vďaka tejto výživnej strave drozdy rýchlo rástli a približne vo veku 1 mesiaca vyleteli z hniezda. Rodičia ich ale naďalej stále prikrmovali. Mláďatá sa farbou operenia podobali na samicu.

10. júna bola v hniezde opäť nájdená znáška, ktorá pozostávala z 5 vajec. Bolo ale zistené, že všetky tieto vajíčka sú neoplodnené, preto boli z hniezda odstránené. Samica krátko potom zasedla na hniezdo znova, 24. júna v ňom boli pri kontrole nájdené 2 vajíčka. Tentoraz bola oplodnenosť stopercentná a v polovici júla sa vyliahli dve vtáčatá. Všetko prebiehalo rovnako ako pri prvom odchove, hniezdo strážila a mladé kŕmila hlavne samica. Predchádzajúci, májový, odchov bol ponechaný vo voliére s rodičmi a novo vyliahnutými mláďatami. Žiadna agresia zo strany rodičov ani mláďat odchovaných z prvého hniezdenia nebola pozorovaná. Pri kontrole ošetrovateľom 12. augusta bolo jedno z mláďat nájdené na zemi vo vonkajšej časti voliéry mŕtve. Príčina tohto úhynu nie je známa, mláďa nejavilo žiadne stopy po napadnutí. Druhé mláďa bolo odchované bez problémov.

Mláďatá v dobe preperovania vyhľadávali úkryt v búdke umiestnenej na zemi, určenej pre bažanty. Všetky vtáky boli držané pohromade. Na začiatku mesiaca októbra už mláďatá preperili do farby dospelých vtákov, takže bolo možné rozoznať ich pohlavie. Z prvého odchovu sme zistili, že sa jedná o dva samce a jednu samicu, v druhom odchove bolo mláďa identifikované ako samička.Jeden z mladých samcov bol použitý k dopárovaniu nepárnej samice pôvodom zo ZOO Ostrava, pár (samec a samica) bol premiestnený do ZOO Brno.

Drozdy čiernoprsé nepatria v chove k príliš náročnym druhom, napriek tomu do roku 2011 ich nechovala žiadna slovenská ZOO, ani v súkromných slovenských chovoch sa nevyskytujú bežne. Náročnejšie sú v období rozmnožovania na väčšie množstvo kŕmnej dávky a pokoj - vyžadujú miesto, kde by sa mohli ukrývať, z tohto dôvodu im boli do chovného zariadenia umiestnené stromy. Sú znášanlivé aj voči iným obyvateľom voliéry.

text: J. Kindl

 

  

foto: archív ZOO

 


 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk