Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/mysql.php on line 2
ZOO Košice

Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/vg023300/www_root_zookosice/OLDweb/data/aktualita.php on line 14
 

Z Paríža dorazili partneri pre anakondu a veľhada

Dátum: 04.03.2019
 

Košická Zoologická záhrada má nových obyvateľov. V piatok priviezla samcov anakondy paraguajskej (Eunectes notaeus) a veľhada kubánskeho (Epicrates angulifer), ktorých získala z Ménagerie, le zoo du Jardin des Plantes v Paríži. Anakondy paraguajské patria v zoologických kolekciách k vzácnym chovancom. Na Slovensku sa s nimi môžete stretnúť iba v Košiciach a v rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad ich chová už iba ZOO Hluboká. Anakonda paraguajská je menšou príbuznou anakondy veľkej, ktorá patrí medzi najväčšie hady na svete. Samec, ktorého ZOO Košice zaradila do chovu, meria takmer 3 metre a váži vyše 10 kg. Ide o osemnásťročného hada, pôvodom z Paríža, ktorému sa nový domov i košická partnerka zapáčili.

Samec veľhada kubánskeho sa vyliahol v Rotterdame, ale od roku 2003 žil rovnako v Paríži. Košická ZOO ho získala na základe odporúčania koordinátora pre európsky chov. Veľhad kubánsky patrí v prírode k druhom ohrozeným vyhynutím. Od jeho príchodu si košickí chovatelia sľubujú posilnenie chovu v rámci Európy, keďže vo svojej kolekcii mali len dve samice. Ménagerie le zoo du Jardin des Plantes v Paríži patrí k uznávaným a najstarším zoologickým inštitúciám v Európe a spolupráca s ňou je otázkou prestíže.

Transport týchto plazov spojila ZOO s príchodom jašteríc zelených (Lacerta viridis), ktoré nám darovala ZOO Praha. Jašterice zelené budú obývať jeden z boxov ukážkového chovného zariadenia, ktoré ZOO Košice buduje v rámci projektu prihraničnej slovensko-maďarskej spolupráce pre pôvodné druhy plazov vďaka programu Interreg. Jašterica zelená patrí na Slovensku k ohrozeným a chráneným druhom a aj preto ju autori projektu zaradili medzi vlajkové druhy. Vyskytuje sa ostrovkovite od Záhoria cez úpätie Malých Karpách, Muránsku planinu až po Vihorlat. Návštevníci sa s ňou budú môcť zoznámiť už počas hlavnej sezóny.

Anakonda paraguajská (Eunectes notaeus)

 

Veľhad kubánsky (Epicrates angulifer)

Jašterice zelené (Lacerta viridis)

Jašterica zelená (Lacerta viridis)

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk