Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Patrí k najväčším plazom Austrálie

Dátum: 07.01.2019
 

Všimli ste si nového obyvateľa v našom Miniviváriu? Varana pestrého (Varanus varius) nájdete naľavo v susedstve anakondy paraguajskej (Eunectes notaeus). Chováme ho ako jediná ZOO v rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad (UCSZOO). V európskych ZOO patríme k piatim chovateľom, ktorí vystavujú tento druh varana.

Varan pestrý dorastá do dĺžky až 2,1 m a hmotnosti 20 kg. Je to druhý najväčší varan Austrálie. Vyskytuje sa vo východnej a južnej časti tohto kontinentu. Samica kladie 6 - 12 vajec do hniezd termitov. Varan pestrý sa živí hmyzom, plazmi, malými cicavcami, vtákmi a ich vajciami. V prírode ho ohrozuje najmä ľudská činnosť a ničenie biotopov.  

Samca varana pestrého sme získali v rámci spolupráce s Tropicariom Kolmarden, ktoré plní tiež funkciu záchranného centra pre Švédsko. Pochádza z nelegálneho chovu.

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk