Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Alžbeta sa dočkala partnera

Dátum: 07.10.2018
 

Kondory veľké (Vultur gryphus) sme začali chovať v roku 2012. Vtedy sme z krakovskej Zoo doviezli prvú samicu, ktorá dostala meno Gina. Táto samica pochádza z voľnej prírody a jej vek je odhadovaný na 40 až 60 rokov. Gina sa počas svojho život stala štyrikrát matkou. V súčasnosti je už však za zenitom svojich reprodukčných schopností.

Chovu týchto majestátnych vtákov sme sa chceli intenzívnejšie venovať, a tak sme po konzultáciách s európskym koordinátorom pre tento druh doviezli mladšiu samicu Alžbetu. Tá sa vyliahla v roku 1998 v Zoo Leningrad (St. Petersburg). V júli 2017 sme ju získali zo Zoo Ostrava. Keďže v ostravskej zoo zniesla aj vajce, koordinátor sa pokúsil nájsť jej vhodného partnera a pokúsiť sa o vytvorenie páru, ktorý by mohol ešte hniezdiť.
Vhodného samca nám odporučil zo Zoo Poznaň. Vyše roka sme čakali na jeho príchod. Samec sa volá Edward a vyliahol sa v roku 1993 v Zoo Chester. Počas svojho života vystriedal niekoľko inštitúcii a stal sa aj otcom, kde prirodzene so svojou partnerkou odchovali jedno mláďa.
Spájanie Edwarda s Alžbetou prebehlo veľmi dobre a pevne veríme, že vytvoria harmonický pár a zapoja sa do reprodukcie. Ich súčasné nažívanie tomu aj nasvedčuje. Obývajú obriu voliéru oproti chovnému zariadeniu pre levy.
Kondory veľké sa prirodzene vyskytujú v západnej časti Južnej Ameriky, kde obývajú vysokohorské oblasti Ánd a náhorné plošiny v Peru do nadmorskej výšky 3000 až 5000 m. Samce vážia až 12 kg a majú najväčšie rozpätie krídel zo všetkých dravcov (290 - 320 cm). Samec sa od samice líši nápadným hrboľom, ktorý má na koreni zobáka a čele. V európskych zoo chová tento druh iba 33 inštitúcii, v počte 82 jedincov.

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk