Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Desať rokov chovu tučniakov

Dátum: 13.09.2018
 

Desať rokov chovu tučniakov si v sobotu 15. septembra pripomenie košická Zoologická záhrada. Päť tohtoročných mláďat dostane krstných rodičov z tímu HC Košice, ktorý bude viesť kapitán košických hokejistov a reprezentant Slovenska Laco Nagy. Prvýkrát sa dostanú do chovného zariadenia aj návštevníci, ktorých počas programu vyžrebuje hokejová hviezda s rodinou. Pri chovnom zariadení tučniakov, kde sa oslava ich desaťročného chovu uskutoční, návštevníci nájdu aj tučniačí a fan stánok HC Košice. Deti sa môžu tešiť na skákací hrad, maľovanie na tvár a kolotoč. Nebudú chýbať maskoty. Prvý raz sa môžu návštevníci odfotografovať aj pri tučniačej stene.

História chovu tučniakov jednopásych sa  začala v košickej ZOO písať v roku 2008. Prvé jedince tučniakov jednopásych sme doviezli zo Zoo Praha, ďalšie v októbri zo Zoo Aalborg v Dánsku. Začiatok chovu tučniakov bol problematický. Sprevádzal ich úhyn a následne i nevôľa verejnosti. Zvrat nastal v roku 2010, keď nový riaditeľ Mgr. Erich Kočner zvažoval pokračovanie chovu. Prvý tučniak sa vyliahol  6. júna, no jeho odchov stál veľa chovateľského úsilia. Košická Zoo zásadne prelomila ľady problémov v roku 2012, keď sme odchovali ďalšie štyri mláďatá. V súčasnosti sa už aj tieto zapojili do reprodukcie a odchovávajú mláďatá. V súčasnosti máme 5 aktívnych párov, ktoré pravidelne každý rok potešia svojich chovateľov mláďatkami. V košickej Zoo dnes návštevníci môžu obdivovať  celkom 23 tučniakov jednopásych. V kŕdli žije 11 dospelých tučniakov, 7 jednoročných mláďat a 5 mláďat, ktoré sa vyliahli v tomto roku. Za desať rokov košická Zoo odchovala dovedna 30 tučniakov. Niekoľko  z nich posilnilo chovy  v európskych zoologických záhradách. Tučniak jednopásy je nelietavý vták dokonale prispôsobený životu vo vode. Jeho pôvodnou domovinou je pobrežie Južnej Ameriky. Živí sa výlučne rybami. Samica znáša dve vajcia. Po 40-tich dňoch sa liahnu mláďatá, o ktoré sa starajú obaja rodičia.  V Európe chová tučniaky jednopáse alebo tiež Humboldtove 97 inštitúcií. Na Slovensku ich nájdete iba v košickej Zoo.

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku