Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Zvieratá a horúčavy

Dátum: 03.08.2018
 

Naša zoologická záhrada venuje v týchto dňoch zvieratám mimoriadnu pozornosť. Pretrvávajúce vysoké teploty si vyžiadali z hľadiska výživy úpravu kŕmnych dávok. Zvieratá dostávajú viac krmiva bohatého na vodu, viac ovocia a zeleniny. Niekoľkokrát denne im dopĺňame čerstvú vodu, keďže jej zdroj nenachádzajú ani v potokoch, ktoré sú ich prirodzenou súčasťou. Korytá týchto potokov totiž vyschli. V tomto období zvieratá pravidelne ochladzujeme. Dnes si napríklad užívali sprchovanie pštrosy dvojprsté, najmä samica . Osvieženie uvítali aj ary arakangy, ktoré sa vo všeobecnosti veľmi radi kúpu. Nádoby s vodou pribudli aj v ostatných voliérach, ktoré obývajú vtáky milujúce vodu.  Medveď Žabo dnes dostal svoju porciu zmrzliny, v ktorej boli zamrazené zelenina, ovocie, ryby, ale aj varené mäso. Pre statného maca to bolo nielen osvieženie, ale aj inak vítané spestrenie denného režimu. Ošetrovatelia dnes sprchovali aj lamy alpaky, ktoré sa vode v takýchto horúčavách vždy potešia, keďže ich domovinou sú vyššie nadmorské výšky Južnej Ameriky. Pre rodinu málp hnedých oddelenie výživy pripravilo zmrazené smooties z ovocia a zeleniny obohatené zrnom.  Veľa zvierat vďaka rozsiahlym výbehom nachádza úkryt v tieni stromov, ale aj pod prístreškami. Chládok v tieni stromov hľadajú tiež sovy pochádzajúce zo severských oblastí. Košická ZOO chová aj zvieratá milujúce slnko. K takým patria surikaty či lemury kata, známe svojím slnením. Ku druhom, ktoré bez problémov zvládajú horúce dni, patria napríklad aj priamorožce šabľorohé. Sú temer bielej farby, čo im pomáha znášať horúce teploty v mieste ich prirodzeného výskytu v severmej Afrike.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk