Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Prvé mláďatá v skupine mary slaniskovej

Dátum: 13.07.2018
 

Novým druhom v košickej ZOO je od marca tohto roku mara slanisková (Dolichotis salinicola). V tom čase k nám počas rozsiahlejšieho transportu zo Zoo Praha prišli tri jedince, samec a dve samice. V našej zoologickej záhrade sa zabývali veľmi rýchlo a začiatkom júla sa tu narodili tri mláďatá. Jedna zo samíc porodila 4. júla prvé mláďa, ďalšia začiatkom tohto týždňa dve. Obe samice sa o svojich potomkov dobre starajú a mláďatá prospievajú.

Mara slanisková (Dolichotis salinicola) je juhoamerický druh hlodavca. Obýva suché krovinaté savany v Bolívii, Paraguaji a Čile. Žije v pároch, alebo malých rodinných skupinách. Napriek tomu, že mara pripomína zajace s krátkymi ušami, je blízkym príbuzným morčiat. Samica mary zvyčajne rodí 2 - 5 mláďat, ktoré sú schopné behať už pár hodín po narodení. Aby mláďatá rýchlo získali pach rodnej skupiny, váľajú sa krátko po narodení v moči dospelých. Za týmto účelom majú mary zvyčajne centralizované miesta na močenie, ktoré im slúžia tiež ako "pieskové kúpele". Takéto správanie bolo pozorované aj v chove v ľudskej opatere. Mary slaniskové sú aktívne hlavne ráno a večer.

Aj keď sú mary slaniskové v prírode častou korisťou predátorov a človeka, nepatria k ohrozeným druhom. Na svete podľa dostupných informácií chová tento druh iba 19 zoologických záhrad. Na Slovensku ich môžete vidieť len v ZOO Košice. Júlové mláďatá sú teda prvoodchovom v rámci slovenských zoologických záhrad.

Mláďa narodené 1. júla

Matka s mláďatami

Mláďatá narodené počiatkom tohto týždňa

Mláďatá často hľadajú úkryt v pni stromu

Dospelá mara slanisková (Dolichotis salinicola)

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk