Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Prvé mláďa damanov

Dátum: 09.07.2018
 

Zoologická záhrada Košice sa teší z ďalšieho úspechu. Ako prvá ZOO na Slovensku rozmnožila zástupcu radu damanov. Mláďa damana kapského (Procavia capensis capensis) sa narodilo v nedeľu 1. júla. Otcom je samec, ktorého sme získali v roku 2016 zo Zoo Rotterdam. Matkou je samica zo Zoo Olomouc. O potomka sa vzorne stará a mláďa sa má čulo k svetu.

Košická ZOO chová damany kapské len od roku 2016. Vtedy sme získali darom dve samice z olomouckej Zoo a samca z holandskej Zoo Rotterdam.

Daman kapský (Procavia capensis capensis) je jedným zo 17 poddruhov damana skalného (Procavia capensis), ktorý sa vyskytuje v prevažnej časti Afriky a na Arabskom polostrove. Oproti tomu výskyt damana kapského, ako už názov prezrádza, je obmedzený na juh tohto kontinentu. Aj keď svojím vzhľadom pripomína hlodavce, je spolu so sirénami najbližším žijúcim príbuzným chobotnatcov - slonov. Okrem genetických výskumov sú dôkazom toho dorastajúce očné zuby, ktoré pripomínajú kly, alebo podobná stavba nohy. Kly samcov sú silnejšie ako kly samíc. Oko damanov obsahuje zvláštnu membránu, ktorá sa nazýva umbraculum. Vedci predpokladajú, že chráni ich oko pred slnkom. Damany žijú v kolóniách, ktoré môžu mať až 26 jedincov. Obývajú opustené nory po hrabáčoch a surikatách. Potravu damanov kapských tvoria rôzne plody, listy, semená a tráva. V prírode sa dožíva až 12 rokov.

Pre tento druh sa vedie Európska plemenná kniha. ZOO Košice chová damany kapské ako jediná slovenská zoologická záhrada. Návštevníci ich môžu obdivovať v susedstve výbehu surikát.

 

 

 

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk