Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Hvízdajúca kačica v košickej ZOO

Dátum: 10.05.2018
 

Už druhý týždeň môžu návštevníci vo výbehu plameniakov pozorovať nový druh. Je ním juhoamerická kačica vlnkovaná (Mareca sibilatrix). Pár týchto krásne sfarbených kačíc sme získali od súkromného chovateľa z Českej republiky. ZOO Košice ich chová prvý raz vo svojej histórii.

Kačica vlnkovaná sa vyskytuje v južnej časti Južnej Ameriky, od juhovýchodnej Brazílie cez Uruguaj a Argentínu po Čile. Obýva tiež Falklandské ostrovy. Je to druh, ktorý na zimu migruje do teplejších oblastí. Kačica vlnkovaná sa živí rôznymi časťami rastlín, vrátane vodných. V letných mesiacoch nepohrdne ani živočíšnou potravou - larvami, červami a menšími rybami. Na rozdiel od väčšiny druhov kačíc má kačica vlnkovaná pestré sfarbenie po celý rok, nielen v období rozmnožovania. Samec a samica tohto druhu sú sfarbené podobne, neexistuje žiadny výrazný pohlavný dimorfizmus (dvojtvárnosť). Latinský názov sibilatrix znamená "hvízdavá". Označuje tak typický zvuk samca. Samica sa na rozdiel od neho ozýva hlasitým trúbením. 

V prírode nepatrí kačica vlnkovaná k ohrozeným druhom. Napriek tomu čelí rôznym nebezpečenstvám, ako je lov alebo strata prirodzeného prostredia. Nebezpečenstvo pre ňu predstavuje aj introdukcia norka amerického (Neovision vison), ktorý sa v tejto časti sveta prirodzene nevyskytoval.

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku