Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Chov tamarínov sme dočasne ukončili

Dátum: 13.04.2018
 

Tento týždeň sme po takmer 17 rokoch ukončili chov tamarína pinčieho (Saguinus oedipus). Tri samičky, matku a dve odrastené mláďatá, sme previezli do ZŠ a MŠ Maximiliána Hella v Banskej Štiavnici, kde budeme na ich chov naďalej dohliadať. Dôvodom ukončenia chovu je príliš početné zastúpenie našej chovnej línie v európskych zoologických záhradách. K tomuto riešeniu sme pristúpili po konzultácii a so súhlasom koordinátorky.

Košická zoologická záhrada začala chovať tamaríny pinčie v decembri 2001. Najskôr sme získali takmer dvojročného samca zo ZOO Ústí nad Labem. O niekoľko dní neskôr prišla približne rovnako stará samica zo ZOO Olomouc. Prvé mláďatá sa narodili v roku 2004. Počas celej histórie chovu sme odchovali 13 mláďat týchto pazúrikatých opičiek. V roku 2016 uhynul sedemnásťročný chovný samec. Koordinátorka chovu a záchranného programu pre tamaríny pinčie nám pre príliš početné zastúpenie našej línie neodporučila pokračovať v reprodukcii našej skupiny.

Tamarín pinčí sa vyskytuje v severovýchodnej Kolumbii medzi riekami Rio Atrato a Rio Cauca. Obvykle vytvára rodinné skupiny troch až deviatich jedincov. Tvorí ich dominantný rodičovský pár a niekoľko podriadených jedincov, mláďat z predchádzajúcich rokov. Podriadené jedince vytvárajú menšie skupiny, materskú skupinu opúšťajú a po určitej dobe sa do nej opäť vracajú. Podriadené jedince tiež pomáhajú pri odchove nových mláďat. Preto sa aj nazývajú pomocníci (helperi). Spolu so samcom nosia na chrbte mláďatá. Samica tak má viac času na hľadanie potravy. Tamarín pinčí patrí medzi kriticky ohrozené druhy. V rokoch 2008 - 2010 bol zaradený medzi 25 najohrozenejších primátov sveta. Príčinou tejto situácie je najmä ničenie pralesov, ale aj ilegálny odchyt.

V budúcnosti plánujeme chov týchto malých primátov obnoviť. Budeme čakať na rozhodnutie koordinátorky a na skupinu, ktorú bysme mohli aj rozmnožovať.

Tamarín pinčí (Saguinus oedipus) - odrastené mláďatá

Tamarín pinčí (Saguinus oedipus) - matka

 

Tamaríny v novom prostredí

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk