Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Mláďatá ohrozených antilop

Dátum: 10.04.2018
 

V stádach dvoch druhov ohrozených antilop pribudli mláďatá. Najskôr sa narodil začiatkom februára samček v stáde vodárok lečve kafuenských (Kobus leche kafuensis). Otcom sa stal dlhoročný chovný samec, ktorý k nám prišiel v roku 2009 zo ZOO Plzeň. Matkou je samica, ktorá sa v roku 2013 narodila v našej zoologickej záhrade. Košická ZOO chová vodárky lečve kafuenské od roku 1989, keď sme zo ZOO Dvůr Králové získali prvých sedem jedincov - dva samce a päť samíc. Dovedna sme odchovali 38 mláďat týchto ohrozených antilop. Vodárka lečve kafuenská je jedným z troch poddruhov vodárky lečve. Obýva močiarnaté oblasti v centrálnej časti Zambie, ktoré nesú názov Kafue. Odtiaľ pochádza aj názov poddruhu. V prírode patrí k ohrozeným. Dôvodmi klesajúceho počtu vodárok je najmä vysúšanie močiarov, ale aj pytliactvo a potravná konkurencia zo strany domáceho dobytka.

Koncom marca sme zaznamenali prírastok, samičku, aj v skupine priamorožcov šabľorohých (Oryx dammah). Matkou sa stala samica, ktorá k nám prišla v roku 2015 zo ZOO Hodonín. Otcom je samec, ktorého u nás v roku 2014 deponovala poľská ZOO Lodž. Aj história chovu priamorožcov siaha do roku 1989, keď sme získali jedného samca a dve samice zo ZOO Dvůr Králové. V roku 2006 sme chov týchto krásnych antilop prerušili. K obnove došlo v roku 2013. Počas celej histórie chovu sme tu odchovali 9 mláďat. Priamorožce šabľorohé patria k druhom, ktoré sú v prírode vyhubené. Príčinou tohoto stavu bol najmä lov a strata životného prostredia. Zachrániť sa ich podarilo iba vďaka chovu v ľudskej opatere. Zoologické záhrady v psoeldných rokoch organizujú repatriačné projekty usilujúce o návrat priamorožcov späť do prírody. 

Vodárka lečve kafuenská (Kobus leche kafuensis) - mláďa

Priamorožec šabľorohý (Oryx dammah) - mláďa

Priamorožec šabľorohý (Oryx dammah) - samica

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku
 
parking.kosice.sk