Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Dva druhy bylbylov v košickej ZOO

Dátum: 13.03.2018
 

Pred nedávnom sme informovali o novej ochranárskej kampani Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA) zameranej na ochranu spevavcov v juhovýchodnej Ázii. Jedným z vlajkových druhov kampane je bylbyl korunkatý (Pycnonotus zeylanicus). Košická zoologická záhrada získala do svojej kolekcie dva príbuzné druhy tohto spevavca. Prvým z nich je bylbyl bradatý (Pycnonotus bradatus inornatus). Dva samce sme doviezli v októbri zo Safariparku Dvůr Králové. Tento malý spevavec obýva lesy a záhrady afrického kontinentu. Celkovo vytvára päť poddruhov. Líšia sa miestom výskytu a sfarbením. Poddruh, ktorý chová ZOO Košice, sa vyskytuje v západnej Afrike od Mauretánie po Kamerun. V prírode nepatrí k ohrozeným. Zimné obdobie trávili bylbyly bradaté na zimovisku. S prichádzajúcou jarou sa môžete do ich krásneho spevu započúvať pri vonkajšej expozícii pavilónu exotária pri vstupe do ZOO.

Bylbyl červenosluchý (Pycnonotus jocosus) je ďalším príbuzným bylbyla korunkatého. Dva páry bylbyla červenosluchého sme získali v decembri zo ZOO Praha. Tento druh sa vyskytuje v južnej a juhovýchodnej Ázii. Obýva riedke lesy a otvorenú krajinu s krami. Poznáme štyri poddruhy bylbyla červenosluchého, ktoré sa okrem miesta výskytu líšia tiež niektorými znakmi sfarbenia. Napriek tomu, že zatiaľ nepatrí k ohrozeným, jeho počty v prírode klesajú. Na vine je okrem lovu aj odchyt. Patrí totiž k druhom, ktoré si ľudia pre ich spev obľúbili doma v klietkach.

Oba druhy bylbylov chová košická zoologická záhrada ako jediná na Slovensku.

Bylbyl bradatý (Pycnonotus bradatus inornatus)

Bylbyl bradatý (Pycnonotus bradatus inornatus)

Bylbyl červenosluchý (Pycnonotus jocosus)

Bylbyl červenosluchý (Pycnonotus jocosu) - pár

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku