Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Už ste ho videli?

Dátum: 12.02.2018
 

V našej ZOO ho nájdete v miniviváriu, avšak obrnite sa veľkou dávkou  trpezlivosti, pretože  je aktívny v noci.  Nemusíte však čakať na súmrak. Svetelný režim v jeho teráriu je obrátený.  Gekóna obrovského (Gekko gecko), aj keď je to nočný jašter, môžete pozorovať cez deň. Vďaka tlmenému osvetleniu si môžete všimnúť nielen gekóny, ale napríklad aj ich nakladené vajíčka, ktoré sú nalepené na stene. Ak budete mať šťastie, môžete pozorovať aj to, ako prichádzajú na svet.Tak ako iné druhy gekónov,  má na bruškách prstov mimoriadne dobre vyvinuté lamely. Vďaka ním sa vie veľmi dobre pohybovať po kolmých stenách, ba aj po skle.  Až tretinu jeho tela tvorí chvost, ktorý v prípade nebezpečenstva obetuje. Časť chvosta, alebo aj celý, opustí tak, že  v mieste, kde sa oddelí od zvyšku tela, prudko stiahne svaly a uzavrie cievy. Tým zabráni krvácaniu. Pozoruhodné  je, že táto časť gekónovho tela sa ešte chvíľu hýbe, čo jašter využíva na upútanie pozornosti predátora.  Obranný  manéver gekóna vlastne nič nestojí, pretože chvost mu za tri týždne dorastie. Voči menším predátorom sa vie brániť a ubrániť aj inak. Zaujme agresívny postoj, vydáva štekavé zvuky a hryzie.  Dokáže tak zastrašiť napr. menšieho psa či mačku.  

Gekóny obrovské chováme od roku 2014 a odvtedy sme odchovali niekoľko mláďat.

 Gekón obrovský (Gekko gecko) - samec

 Gekón obrovský (Gekko gecko) - samica

Vajcia gekóna obrovského

Gekón obrovský (Gekko gecko) - samec

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku