Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Dva malé tučniaky

Dátum: 04.01.2018
 

Krátko pred vianočnými sviatkami sa v našej ZOO vyliahli dve mláďatá tučniakov. O prírastky sa postarali samec Milk a samica Swampy. Druhý pár tvorí samec Zelený a samica Bodka.  Mláďatá sa vyliahli v rozmedzí  troch dní a dnes sa ich váha pohybuje okolo jedného kilogramu. Tučniaky jednopáse po vyliahnutí pritom vážia 80 – 100 gramov, v dospelosti 2,5 - 6 kilogramov.  

Tučniaky jednopáse obývajú Južnú Ameriku, pobrežie Chile a Peru. Spomedzi 18-tich známych druhov, patria k tým, ktoré zle znášajú zimu. Ide o druh, ktorý je ohrozený vyhynutím hlavne kvôli nadmernému rybolovu a s tým súvisiacemu nedostatku potravy. V zoologických záhradách patria k obľúbeným chovancom. Podľa dostupných informácií ich v Európe chová 94 inštitúcií. Naša ZOO sa medzi nich zaradila v roku 2008. Odvtedy sme odchovali  spolu s najnovšími prírastkami 25 mláďat. Viaceré z nich sú súčasťou kŕdľa a privádzajú na svet vlastných potomkov. Košická ZOO tak odchováva tučniaky v tretej generácii. Niektoré, naopak, putovali do európskych zoologických záhrad. V partnerskej ZOO Krakov posilnili zakladajúci chov. V súčasnosti tvorí kŕdeľ tučniakov v našej ZOO 10 samcov, 6 samíc a 2 mláďatá.
 
 
 
 
 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku