Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Zobákorožec papuánsky prvý raz v košickej ZOO

Dátum: 08.12.2017
 

Začiatkom novembra sme do našej ZOO priviezli nový atraktívny druh. Je ním zobákorožec papuánsky (Rhyticeros plicatus ruficollis), ktorého Zoologická záhrada Košice chová prvý raz vo svojej histórii. Iný názov tohto druhu je zobákorožec Blythov. Toto pomenovanie získal na počesť anglického zoológa a kurátora Museum of the Asiatic Society of Bengal Edwarda Blytha. Takmer ročná samička k nám prišla od súkromného chovateľa.

V prírode obýva zobákorožec papuánsky západnú časť ostrova Papua a sever súostrovia Moluky. Jeho potrava je zložená z ovocia, semien, ale tiež napríklad včelích plástov. Zobákorožec papuánsky je druhým najväčším zástupcom svojho rodu. Zaujímavosťou je aj jeho výrazný pohlavný dimorfizmus. Rozdiel medzi samocm a samicou nie je len vo veľkosti, ale tiež vo sfarbení. Samec je čierny s oranžovou hlavou a krkom, Samica je celá čierna, avšak s modrou kožou na krku a v okolí očí. Tiež sfarbenie zobáka je rozdielne.

Zobákorožec papuánsky zatiaľ nepatrí medzi ohrozené druhy, ale jeho počty v prírode klesajú. Hlavným dôvodom je strata biotopu. Druhým faktorom, ktorý ho ohrozuje, je lov. Zriedkavo sa vyskytuje aj v ľudskej opatere. Na svete ich podľa dostupných informácií chová len 27 inšitúcií v počte 59 jedincov. Väčšinou sú to vtáky bez určenia poddruhu. Na Slovensku chová zobákorožca papuánskeho len ZOO Košice. V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad sa s ním návštevníci okrem košickej ZOO môžu stretnúť iba v ZOO Zlín - Lešná. V minulosti (1989 - 2009) ho chovala ZOO Bojnice, ktorá ho vystavovala ako prvá z československých ZOO. V roku 1999 tu došlo aj k prvému úspešnému odchovu jedného mláďaťa.

Pre tento druh sa vedie aj Európska plemenná kniha (ESB), ktorú koordinuje Weltvogelpark Walsrode. V súčasnosti čakáme na rozhodnutie koordinátorky, akého samca nám odporučí.

Návštevníci sa na mladú samičku môžu tešiť  v novej sezóne v pavilóne exotária. V súčasnosti je v chovateľskom zázemí, keďže ide o teplomilný druh.

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku