Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
Sponzorstvo pri chove zvierat - spolu s Vami zlepšujeme podmienky pre jedinečné druhy.
 

Po dlhom čakaní sa nám ukázali dve rysíčatá

Dátum: 23.06.2012
 

Zoologická záhrada v Košiciach chovala už veľa rysov. Avšak až v tomto roku sa historicky prvýkrát podarilo rozmnožiť tieto najväčšie mačkovité šelmy žijúce na Slovensku. Začalo sa to fakticky v polovici februára. Do nového výbehu postaveného špeciálne pre chov rysov vtedy k samcovi Surulovi pribudla takmer štvorročná samica Kaira, ktorá do Košíc pricestovala zo ZOO Dortmund v Nemecku. Dnes už s istotou môžeme konštatovať, že si so samcom padli hneď do oka. V období párenia sme pozorovali ich vzájomnú náklonnosť. Avšak pre neskúsenosť mladej samice, ktorá ešte nemala mláďatá sme mohli len dúfať, že bude dobrou matkou a bude sa vedieť o prípadné mláďatá postarať. Podľa výpočtov sa dvojica mláďat narodila 5.-6. mája 2012. Momentále čoraz aktívnejšie mláďatá začínajú skúmať priestor chovného zariadenia a trpezlivý návštevník ich môže zhliadnuť v blízkosti matky. Tá ich však ešte stále pred zvedavými pohľadmi ukrýva. Samec je so samicou a mláďatmi v spoločnom výbehu a na celú rodinku dohliada z  vyhliadky, ktorú si v členitom teréne nateraz osvojil.

Obidva rysy k nám prišli na odporúčanie koordinátora. Pre tieto malé mačkovité šelmy sa vedie európska plemenná kniha. Naše rysy patria k poddruhu pôvodných karpatských rysov.

Sú unikátnym poddruhom rysa ostrovida, ktorý je farebnosťou jedným z najkrajších. O to cennejšie je, že sa nám podarilo priviesť na svet čistokrvné mláďatá. Zaujímavosťou je, že rodičovský pár, ktorý sme vytvorili, pochádza z rysov, ktoré boli v minulosti odchytené práve na území Slovenska a cez projekty záchrany sa odviezli do Bojníc, kde sa rozmnožili a skončili v Nemecku. Teraz sa vrátili okľukou späť na Slovensko a ešte sa tu aj rozmnožili. Kruh záchrany sa uzavrel tu, kde sa začal.
 

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Ponuka organizovaným skupinám

Využite možnosť občerstvovacích a reštauračných služieb v bufete U medveďa a v reštaurácii Gazdovský dvor. Bufet U medveďa ponúka príjemné posedenie na terase s výhľadom na medvede. Objednávky na tel. čísle 0918 565170. Reštaurácia Gazdovský dvor ponúka denné obedové menu. Možnosť usporiadať spoločenské akcie. Objednávky na tel. čísle 0915 928 636. Viac info tu.

 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.